Departed to the Paradise of joy, His Grace Bishop Sarabamoun

Departed to the Paradise of joy, His Grace Bishop Sarabamoun, Bishop and Abbott of St. Bishoy Monastery, Wadi El-Natrun, Egypt.

Born: February 20, 1937
Date of taking the monastic vows: December 7, 1959 as Fr. Sarabamoun El-soryani (St. Mary's Monastery - El-soryan)
Date of priesthood ordination: February 24, 1963 as Fr. Agathon El-soryani
Date of hegumen elevation: June 25, 1967
Date of bishopric ordination as general bishop: June 17, 1973 (By Pope Shenouda III)
Date of becoming a monastery bishop: May 29, 1977

 

May the Lord repose His Grace soul in the bosom of the saints, and comfort his spiritual children, his beloved, and all the monks of the monastery